• BIST 2.868,44
  • Altın 1030.179
  • Dolar 17.9334
  • Euro 18.5033
  • Kayseri 27 °C
  • Ankara 25 °C
  • İstanbul 25 °C

Numan Kurtulmuş bombası :

Numan Kurtulmuş bombası :
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, çözüm süreciyle ilgili takvimi ve hükümetin projelerini anlattı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, 19 Ekim 2009'da Habur Sınır Kapısı'nda yaşanan olaylardan 'paralel yapı'nın sorumlu olduğunu açıkladı.

Kurtulmuş,"Habur’daki o güne ait bir çeşit paralel yapıydı. Daha öncekiler nasıl aşıldıysa bugünküler de aşılacaktır" dedi.

Hükümetin çözüm süreci için çalışmalarını sürdürdüğünü de söyleyen Kurtulmuş, nihayi sonuç için tarih verdi:

"2015 seçimleri öncesinde kamuoyunun, “tamam, bu iş çözüldü” diyeceği noktaya kadar adımlar atılacaktır."

Çözüm süreci ve Selahattin Demirtaş’la devam edelim.  Selahattin Demirtaş’ın aldığı oy oranı küçümsenmeyecek bir rakam ve o da bir dil geliştirdi daha bir kucaklayıcı oldu ve hakikaten aldığı oy oranı da HDP için azımsanmayacak ölçüde. O rakamı seçimlerde Selahattin Demirtaş koruyacak mı bir, sizin öngörünüz bu konuda nedir, yani bundan sonra nasıl bir yol izlerlerse halk yine teveccüh eder? İki, çözüm süreci siz bu konuyu da önemsiyorsunuz, takvim nasıl ilerleyecek?

NUMAN KURTULMUŞ- HDP açısından bu seçim sonuçlarının üç önemli noktada özetlenmesi mümkündür. Birincisi, HDP’nin temsil ettiği tabanda artık bundan sonra kimse silahları elimize alalım iddiasını ortaya süremeyecek. Bu HDP’nin temsil ettiği taban bakımından, Kürt siyaseti bakımından silahsızlanmanın artık onaylandığı, hem de çok yüksek düzeyde onaylandığı anlamına gelen bir gelişmedir ve olumlu bir gelişmedir.

İkincisi, bundan sonra HDP’nin, yani Kürt siyasal hareketinin kullanacağı siyasal dil bakımından önemli ipuçları veriyor, o da şu: artık Cumhuriyet Halk Partisi’nin Kürt versiyonu olan bir HDP’ye Kürtlerin ihtiyacı yok.  Yani statüko partisi, Kemalist bir Kürt partisi kodlarında bulunan bir partiye…

ak-parti-genel-başkan-yardimcisi-numan-kurtulmuş-hadi-özişik-röportaji.jpg

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş

Bu, CHP ilelebet Güneydoğu’da, Doğu’da olmayacak anlamına mı geliyor?

NUMAN KURTULMUŞ- Olmayacak, o anlama geliyor.

İlelebet?

NUMAN KURTULMUŞ- CHP’nin, AK Parti’nin yaptığının üstünde şeyler yapması lazım artık Kürt oylarını alabilmesi için. Bir ara biliyorsunuz eski partiler işte HADEP vesaire onlar statükocu CHP diline yaklaşmışlardı. Selahattin Demirtaş’ın kampanyada kullandığı dil ve halkın ona vermiş olduğu teveccüh CHP gibi bir Kürt partisine ihtiyaç olmadığının Kürtler tarafından ortaya konulmasıdır bu da önemli bir gelişmedir. Üçüncüsü de, bu sonuçla Türkiye’deki siyasal Kürt hareketi Türkiyelileşmiştir. Yani ayrılıkçı, ayrışmacı, hele bölgenin diğer ülkelerindeki çatışmaları da göz önüne alırsanız, Türkiye’yi bir türbülansa sokacak, Türkiye’yi bir çatışma ortamının içerisine sokacak bir siyaseti, bir dili, bir üslubu artık benimsemeyeceklerinin sinyalini vermiştir bu seçim sonuçları. Ben her üçünün de Türkiye için olumlu olduğunu, Türkiye’nin demokratikleşme sürecine katkıda bulunacak sonuçları olduğunu düşünüyorum. Ama bu genel seçimlerde de aynı oy oranını koruyacaklar anlamına gelir mi; zannetmiyorum ama onu göreceğiz, şimdiden bir tahminde bulunmak yanlış olur, bu HDP’nin izleyeceği siyasete bağlı çünkü...

Türkiye’nin batısında da oy alabilmiştir HDP. Ama hala büyük oranda Güneydoğu ve Doğu illerinde sıkışıp kalmış bir parti görüntüsü veriyor. Bunu biraz daha aşması, daha fazla Türkiyeli bir parti haline gelmesi gerekir.

Böyle olursa CHP, HDP’nin gerisine düşer mi?

NUMAN KURTULMhadi-özişik-ve-numan-kurtulmuş.jpgUŞ- Ben HDP bu dili kullanırsa, CHP’nin de bu statükocu tavrını, politik muhafazakar tavrını değiştirmek mecburiyetinde kalacağını düşünüyorum. Bunların hepsi Türkiye’nin hayrına olur. Türkiye’nin siyasal partileri statüko alanında hangimiz daha fazla statükocuyuz diye rekabet etmesinler. Türkiye’nin siyasal partileri değişim süreçlerinde hangimiz daha reformcuyuz, hangimiz daha değişimciyiz diye mücadele etsinler. Türkiye’de mücadele buraya doğru gidiyor, doğru olan budur. Bu mücadeleyi her partinin eğilimi, bundan sonra nasıl evrileceği belirleyecek, AK Parti burada da motor güç olacak. Yani AK Parti bu devrimci, dönüşümcü, reformcu istikametini koruduğu, geliştirdiği oranda ister istemez HDP de bundan etkilenecek, HDP etkilendikçe CHP de, MHP de bundan etkilenmek durumunda kalacak.
Ben son seçim tablosu sonuçlarını Türkiye için olumlu bir tablo olarak değerlendiriyorum.

KAMUOYU TAMAM BU İŞ ÇÖZÜLDÜ DİYECEK!

Çözüm süreci takvimi?

NUMAN KURTULMUŞ- Çözüm süreci ilerliyor, çok mesafe alındı, yüzlerce adım atıldı, bunların bir kısmı yasal düzenlemeler, bir kısmı yönetmelikler. Zannediyorum 2015 seçimleri öncesinde kamuoyunun, “tamam, bu iş çözüldü” diyeceği noktaya kadar adımlar atılacaktır. Tabi ki bu iş, bir günde halledilecek bir mesele değil, 30 senelik bir silahlı mücadele, 90 senelik bir siyasi mücadele. Bu mücadelenin geldiği noktada bütün sorunları belki 2015’e kadar çözmek mümkün değil, ama ana meseleler, yani örgüt üyelerinin topluma kazandırılması, bir demokratikleşme paketinin kalan unsurlarının süratle bitirilmesi, yerel yönetimler reformu vesaire…

Nihai çözüm dağların boşalması mı, Türkiye’ye kesin dönüş mü?

NUMAN KURTULMUŞ- Tabi ki, bir tek kişinin bile dağda kalmamasıdır. Bunların hepsi nihayetinde bu ülkenin çocukları…

HABUR'U ŞİMDİ DAHA İYİ ANLIYORUZ

O zaman Habur şovuyla yarım kalan şey tamamlanacak mı?

NUMAN KURTULMUŞ- Şimdi daha iyi anlıyoruz Habur’un da bir provokasyon olduğunu.

Habur‘da paralel mi vardı?

NUMAN KURTULMUŞ- Bugüne kadar Türkiye’nin esenliği için atılan önemli adımlar hep bir takım paralel yapılar eliyle engellenmeye çalışılmıştır. 27 Mayıs, 12 Mart, 28 Şubat, 17 Aralık vesaire, isimleri ve temsilcileri değişse de bunların hepsi birer paralel yapılanmadır. Habur’daki de o güne ait bir çeşit paralel yapıydı. Daha öncekiler nasıl aşıldıysa bugünküler de aşılacaktır, inşallah ve muhakkak…

internet haber

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39