• BIST 8334.94
  • Altın 1629.728
  • Dolar 27.3788
  • Euro 28.9506
  • Kayseri 19 °C
  • Ankara 17 °C
  • İstanbul 20 °C

Numan Kurtulmuş Muharrem ayına değindi

Numan Kurtulmuş Muharrem ayına değindi
Kayseri'de düzenlenen Marka Şehirler İçin Kent Ekonomileri Forumu'na katılan Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Sadece üzerinden enerji geçen bir ülke olmayacağız" diye konuştu.
Marka Şehirler için Kent Ekonomileri Forumu'na; Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Ak Parti Grup Başkan Vekili Mustafa Elitaş, Ak Parti İl Başkanı Ömer Dengiz, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Bu forumu düzenlediğimiz 79. ilimizdir. Artık yeni dünyada ekonominin ihtiyaçlarından birisi sadece merkezden yapılan planlamalarla yol vermek değildir. Mühim olan, ekonominin çözüm ortaklarının elini taşın altına koyarak illeri daha ileri götürmesidir. Onun için bu forumu sağladık" dedi.

Toplantıya 9 bine yakın kişinin katıldığını belirten Kurtulmuş, "125'e yakın toplantıda üniversite temsilcileri moderatörlük yaptı. Çok değerli fikirler ortaya çıktı. Her yerde bunlarla ilgili raporlar düzenlendi. Ulusal strateji kitapçığı bastıracağız. Vizyoner projelerin gerçekleşmesi için 2014 projesinde kaynaklarının yer alması için çalışacağız. Bu forumların ortaya koyduğu fikirler takip edilecek" diye konuştu.

Kayseri'nin, girişimciliği ile devlete bir şey katan illerin başında geldiğini söyleyen Kurtulmuş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"2023 yılında Kayseri'nin bulunduğu yerden daha ileri gitmesini istiyoruz. Çok şükür şimdiye kadar bu forumu buraya kadar getirmiş olduk. Sizin üzerine düşen toplantıdan sonra köşenize çekilmeyin. Projeleri takip edin. Bizim üzerimize düşen de sizden çıkan fikirlerin takibi için koordinasyon görevi görmektir, sizin ortaya koyduğunuz fikirlerin takibini sağlamaktır. Aynı zamanda bu forum bir demokrasi aracıdır. Sadece ekonomik değil, siyasi bir platformdur. Türkiye gayri safi milli hasıla 2 bin dolarlardan 10 bin dolarlar seviyesine geldi. Türkiye'nin ekonomik olarak gelişmesi ülkeyi bir cazibe haline getirdi ancak geçtiğimiz 10 yılda makro ekonomik dengelerde nasıl başarılı olunduğu ortada. Sadece bunun başarılı olması ülkenin istikrarı için yeterli değildir. Bizim geçmiş 10 yılda sağladığımız bu başarıyı mikro düzeye indirmemiz lazım. Türkiye'yi daha çok üreten, daha kaliteli üreten, yüksek teknolojileri üreten bir Türkiye haline getirmek mecburiyetindeyiz. Bunun için Türkiye ekonomisinin reel ekonomi kısmının güçlenmesini sağlamalıyız. Anadolu'nun topyekun kalkınması gerçeği önümüzde duruyor. Dünyanın 10 büyük ülkesi haline geleceksek şehirleri yukarı çekerek bunu yapmalıyız. Anadolu'da tek tek şehirleri dünya üzerinde rekabet edebilir şehirler haline getireceğiz. Zonguldak-Hatay hattında 51 ilimiz var. Burada gayri safi milli hasıladaki büyük çarpıklık giderilecek. Türkiye'nin kendi şehirlerinin ekonomik potansiyellerini harekete geçirmenin yanı sıra bölgesinin de ekonomik gücünü ele alması lazım. Suriye İran, Irak ve bütün çevre ülkelerin ekonomik potansiyellerini üzerimize çekmektir. Şehirler üzerinden çevre ülkelerimizin ekonomik potansiyelini de yanımıza alarak yükseltmek, bütün bölgeyi kalkındıracak bir çalışma yapmalıyız. Enerjinin bütünleşik bir enerji stratejisi haline dönüşmesi için çalışıyoruz. Sadece üzerinden enerjinin geçtiği bir ülke olmak değil, Türkiye'nin alternatif enerjilerle bölgenin enerji üssü haline gelmesini sağlamak istiyoruz. Kentlerimizin potansiyellerini ortaya çıkarmak için çalışmalıyız."

Konuşmasının sonunda Muharrem ayının idrak edildiğini hatırlatan Numan Kurtulmuş, "Biz Ali'den yanayız, Bizim işimiz Yezid'den yana değil. Biz Ali'nin Hüseyin'in ve Hasan'ın anlayışı ile hareket ediyoruz. Elindeki gücü, serveti insanlar üzerinde kullanan Yezid'in anlayışının yanında değiliz. Her Kerbela zikredildiğinde bu millet yeniden Ali'nin, Hasan'ın, Hüseyin'in çizgisini anlamıştır. Bu idrakin yeniden çoğalması, Yezid'lerin ıslah olması, ıslah olması mümkün değilse Yezid'in çizgisinin ortadan kalkmasını istiyoruz" dedi.

Mustafa Elitaş ise, "2023 hedefini oluşturmak için bir beyin jimnastiği yapmayı amaçladık" diyerek, "Ak Parti 2014 mahalli idareler seçiminde önemli olarak atacağı adımların yol haritasını çizecek. İlde ortaya çıkmış sivil toplum örgütleri 2023'e kadar Kayseri'yi, Türkiye'yi nasıl görmek istiyorlarsa vizyonu tespit edebilme yoluna çıktık. Güveni ve istikrarı sağlayabildiğimiz sürece gelecek ile ilgili attığınız her adım kararlı ve inandırıcı olur. İnandırıcı olduğunuz zaman ekonomistler gelecek ile ilgili çalışmalarını daha hevesli yapar. 2008 yılında yaşanacak olan krizle ilgili Sayın Başbakanımız, 'Teğet geçecek' diyince bazıları, 'Teğet ne demek?' diye bunun tartışmasını yaptı. Dünyada yüz yılda görülebilecek bir krizi minimum hasarla atlattık. 'Gelecek 10 yılın Kayseri'sini nasıl görmek istiyorsunuz?' sorusuna verilecek cevaplar vizyonu belirleyecek. Eğer buradan çıkacak sonuç olumlu olursa, idareciler de bunu uygulayabilecek olursa 2023 vizyonunu ortaya koymuş olacağız" ifadelerini kullandı.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39