• BIST 102.715
  • Altın 223,931
  • Dolar 5,2843
  • Euro 5,9542
  • Kayseri -5 °C
  • Ankara -1 °C
  • İstanbul 6 °C

O gün pazardı.Ayşe ile Kasım’ın düğünleri vardI

O gün pazardı.Ayşe ile Kasım’ın düğünleri vardI
ÇANAKKALE ZAFERİ AYŞE İLE KASIM'IN DÜĞÜNLERİ...

www.kayserinews.com  kayserinin en güncel haber sitesi mutlaka tıklayın facebook sayfamız ve twitter sayfamız'dan takip edebilirsiniz.

 

Kayserinews.com

 

@Kayserinewscom twitter sayfamız takip edebilirsiniz

TIKLAYIN BEĞENİ YAPIN FACEBOOK SAYFASI HABER TAKİP SİSTEMİ .https://www.facebook.com/kayserinewscom-261415263889283/?fref=ts

 

 

O gün pazardı.Ayşe ile Kasım’ın düğünleri vardı.Kanlı Topular Köyünün büyükleri sabah namazından sora dualarla,aminlerle Ayşe’yi evinden alıp Kasım’ın evine getirmişlerdi.Kuranlar okundu,yemekler yendi,baş açımı yapıldı.

Damat sağdıcıyla birlikte halkın ortasında hürmetle bekletildi.Hediyeler verildi,duası yapıldı.Damat hocasının,amcasının,dedesinin ve diğer büyüklerin elini öptü.Hayır dualarını aldı.Camiyi ve havluyu dolduran köylü bölük bölük dağılıyordu.Fakat  hayret!dağılan kalabalık ne olduysa geri geliyordu.Kasım’ın dikkatini çekti.Biraz ileriye doğru baktı.Ortalarında üç asker vardı.

Hoca ;Ayakta kalmayın buyurun oturun düğün yemeğinin bereketinden bu aslanlara da bir sofra çıkarın yesinler içsinle dinlensinler dedi.Hocam eksik olmayın sağ olun ama bizim dinlenecek vaktimiz yok görevimizi hemen yapıp dönmek istiyoruz dedi askerler.Bu kadar acele mi? Evet hocam köyünüzden Çanakkale cephesine ateş olup hain düşmanı yakacak gençler toplayıp,akşam olmadan da dönmek üzere buraya geldik.Hınca hınç kalabalıktan bir tek ses çıkmıyordu.Hoca saatine baktı.İkindi ezanı vakti gelmişti.-Haydi hafız! Hem ezan oku hem de sela ver.Peşinden üç kere “Ey ahali duyduk duymadık demeyin! Düşman Çanakkale’ye hücum etti.Eli silah tutan herkes,ikindi namazından sonra köy meydanında toplansın diye ilan et.”dedi.

       Muhtar bekçiyi çağırıp;” -Evleri tek tek dolaş bağda,bahçede,bostanda olanlara da haber ver.Köy meydanında toplansınlar “dedi.Kasım daha birkaç saat önce evine gelin gelen Ayşe’ye kararını nasıl bildirecekti? O gece gerdek geceleriydi.Haber vermeden gitmek doğru olur muydu?Yatsı namazını kılıp,cemaatle evine getirilip dualarla evine sokulmadan gelin hanımın yanına girmek adetlerine göre ayıptı.Ne yapmalıydı?Düşündü ve karar verdi.Büyüklerinden izin alacaktı ve çok kısa sürede olsa helalini bu kararından haberdar edecekti.Öyle yaptı ve onlar da uygun gördüler.

     Kasım Ayşe’ye askerlerin gelişini,akşam olmadan hareket etmeleri gerektiğini anlattı.Ayşe’den niyetine uygun bir cevap bekliyordu.Kasım düşüncelerini şiirleştirerek şöyle devam etti.

                          “Hak-batıl kavgası ezeli yazı

                            Düşman gemileri tuttu boğazı

                            Zehir eder bizlere baharı yazı

                            Candan sarılarak altın kaleye

                            Yürüyün yiğitler Çanakkale’ye

  Ayşe sessizce ağlamaya başlamıştı.Ağladığı duvağının ıslanmasından belli oluyordu.Kasım,sevgiyle duvağını kaldırdı:

                          “Cenk haberi geldi beyaz duvakla

                            Yiğit helalini eğil de,kokla,

                             Kavuşmak umudunu mahşere sakla

                             Cennete,Resule uçmak zamanı

                             Din için bu candan vazgeçmek zamanı

Bu sözler Ayşe’nin de dilini çözmüştü.Yağmur yüklü bulutlar gibi boşaldı:

                            “Mahzun mahzun eser seherin yeli

                              Yetim minareler söylemez dili

                              Çiçeği burnunda nazlı güzeli,

                              Git yiğidim,git ki, dinsin kederim

                              Düşmandan korkana yiğit mi derim.”

Helalinden böyle bir iman ve feragat yüklü bir cevap alınca Kasım coştu.

                             “Ezanım susunca nasıl yatılır?

                               Söyle!İman neyle satılır?

                            Karşımda bayrağım nasıl yırtılır?

                           -Tarihlerde ferman bendim unutma!

                             Niğbolu da seni yendim unutma!”

           Kasım Ayşe’nin bu yiğit tavrından çok memnun oldu.Annesi ve yakınlarıyla birlikte köy meydanına ilerlediler.Meydan ana-baba günüydü.Dualar okundu.Koç yiğtler sırayla yakınlarıyla helalleşiyorlardı.

            Sıra Kasım’a gelmişti.Cefakar anası kuşağından bir şeyler çıkarmaya uğraşıyordu.Nihayet çıkardı.Bu dede ve baba yadigarı olan yarısı kırılmış bir kılıçtı.”Bismillah”dedi,öptü ve kılıcı oğluna uzatırken:

             -Bak oğlum!Bu emanet,Plevne’de dedenin elinde kırıldı.Deden bunun hakkını verdi,Balkanlarda şehid oldu”Oğluma vasiyetim olsun.O da bunun hakkını versin.Ecdadına layık olsun,” dedi.Göreyim yavrum,ya şehid ol,ya da gazi olarak dön.Üçüncüsü olursan bu kılıcın hakkını ben veririm.Bununla boynunu vururum.”

               Bu sözler herkesin ciğerine işlemişti.Sanki bütün analar,vekaletlerini Kasım’ın anasına vermişler,o da hepsine birden bunları söylemişti:-Doğru söyledin Fatma kadın .Bizim de sözümüz budur,diyorlardı.

               Kasım:

       -Merak etme anam.Dua et.Oğlunu dediğin gibi bulacaksın,dedi.Emaneti hürmetle aldı.Öptü,kuşağının arasına soktu.Anasının elini öptü:

        “-Cümleten Allah’a emanet olun.Haklarınızı helal edin.Allah’a ısmarladık.”dedi.

Ve arkalarına bakmadan yürüdüler.

           Tabii ne Kasım,ne de diğer gençlerden dönen olmadı. Onlar Çanakkale’de bu vatan için, bizlerin bu topraklarda özgürce yaşaması için, analarına,babalarına,dedelerine verdikleri sözü tuttular.Gerdekteki gelini,dünya malını,gençliklerini feda ettiler. Çanakkale’de bu vatan için, bizlerin bu topraklarda özgürce yaşaması için Gerdekteki gelini,dünya malını,gençliklerini feda ettiler.Bugün Kasım’ın yaptığını kaç Türk genci yapabilir?İşte Kasım’ın ve anasının yaptıklarını yapabildiğimiz gün bu ülke tekrar ayağa kalkar.Çanakkale Zaferini bu bilinç ve şuurla kutlayalım.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39