• BIST 2.401,96
  • Altın 970.564
  • Dolar 16.603
  • Euro 17.2798
  • Kayseri 19 °C
  • Ankara 18 °C
  • İstanbul 23 °C

Prof. Dr Ünsal Ban: Bu tuzağa dikkat!

Prof. Dr Ünsal Ban: Bu tuzağa dikkat!
Ekonomik analizleri ile dikkat çeken, vatandaşların ve büyük yatırımcıların hamlelerine yön veren Profesör Doktor Ünsal Ban son yazısında önemli bir uyarıda bulundu.
"Orta gelir tuzağı"na dikkat!..

Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül'den Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'a, Başbakan Yardımcımız Ali Babacan'dan Dünya Bankası Başkanı Jim Yong Kim'e kadar birçok önemli ismin teşrif ettiği 5. İzmir İktisat Kongresi'nde tam bir beyin fırtınasına şahit olduk.

Kongrede ele alınan en önemli konu başlıklarından biri de, Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül tarafından altı çizilen "orta gelir tuzağı"ydı.

Sayın Gül, bugün iddialı hedefler koyan ve bu hedeflerine teker teker ulaşan bir ülke haline geldiğimizi hatırlatarak, bu neticelerin alınmasında ülkemizdeki siyasi istikrar ile son 11 yılda hayata geçirilen hukuki, demokratik ve ekonomik reformların çok büyük payının olduğunu ifade etti.

Tarihin hızla aktığı ve milletler arasındaki yarışın küresel düzeyde devam ettiği bir ortamda millet olarak almamız gereken çok uzun yolların bulunduğunu da belirten Gül, önümüzdeki dönemde karşımıza çıkacak en büyük problemin "orta gelir tuzağı" olduğunu vurguladı.

Gül'ün altını çizdiği orta gelir tuzağı, kişi başı düşen milli geliri belli bir seviyeye ulaşan gelişmekte olan bir ülkenin, Ar-Ge faaliyetlerinden uzak üretim yapısından ve geleneksel iş modellerine bağlı kalmasından dolayı kısırdöngüye girmesi; kolay kolay gelişmiş ülke kategorisine ulaşamaması şeklinde tanımlanmaktadır.

Orta gelirin ölçüsü nedir?

Günümüzde, orta gelir düzeyi ölçüsü olarak Dünya Bankası'nın kişi başına geliri esas alan yaklaşımı dikkate alınmaktadır. Dünya Bankası'nın 2012 yılı Dünya Kalkınma Raporu'nda ekonomiler şu şekilde sınıflandırılmaktadır:Türkiye, 2012 yılı için gerçekleşen 10.504 dolarlık kişi başına ortalama yıllık geliriyle üst orta gelirli ekonomiler arasında bulunmaktadır. Bu grupta Türkiye ile birlikte bulunan ülkelerden bazıları Çin, Malezya, Arnavutluk, Azerbaycan, Romanya, Rusya, Brezilya, Arjantin, Meksika, Cezayir, Tunus ve Güney Afrika'dır.

Orta gelirin ölçüsü nedir, orta gelir tuzağı nedir, bunlara göz attık.

Şimdi de orta gelir tuzağından kurtulmanın yollarına bakalım:

Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül'ün de ifade ettiği üzere, orta gelir tuzağından kurtulmamız için eğitim, bilim, Ar-Ge, teknoloji ve yeniliğe ağırlık veren bir ekonomik büyüme stratejisi izlememiz çok önemlidir.

Bu kapsamda, verilen eğitimin kalitesinin, düzeyinin yükseltilmesi sayesinde insan sermayesinin güçlendirilmesi, katma değeri yüksek ve teknoloji ağırlıklı üretim yapısının sağlanmasında atılacak ilk adım olacaktır. Bu süreçte, bilginin üretime dönüştürülmesinde Ar-Ge yatırımları da büyük önem taşımaktadır.

Ar-Ge yatırımlarının teşvik edilmesinde yetkililer ellerinden geleni yapıyor ve bu kapsamda sağlanan destekler her yıl artıyor olsa da katma değerin bilinmemesi, yeni ürünlerin prototip aşamasında kalıp ekonomiye kazandırılamaması sorunların başında gelmektedir.

Bu sorunların giderilmesinde, görevin büyük kısmı sanayicimize düşmektedir.

Sonuç itibariyle sanayicilerimiz, Ar-Ge çalışmalarının yanında insan sermayesinin oluşturulduğu üniversiteler ile ilişkilerini de geliştirmek durumundadır.

Fasonculuk ve montajcılıktan ancak bu şekilde sıyrılabilecek olan sanayicilerimiz, katma değeri, teknoloji düzeyi yüksek malların geliştirilmesi ve üretilmesini de üniversite-sanayi işbirliği ile sağlayabileceklerdir.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39