• BIST 105.994
  • Altın 316,225
  • Dolar 6,2384
  • Euro 6,8405
  • Kayseri 5 °C
  • Ankara 6 °C
  • İstanbul 8 °C

Yeşilhisar Belediye Başkanı Halit Taşyapan: "Birbirinizi Sevin"

Yeşilhisar Belediye Başkanı Halit Taşyapan: "Birbirinizi Sevin"
Yeşilhisar Belediye Başkanı Halit Taşyapan, Kayserinews.com Genel Yayın Yönetmeni Ali Burhan'a özel açıklamalarda bulundu.

Sayın Başkan yaklaşık 1 yıldır görevdesiniz. Çalışmalarınız nasıl gidiyor ?

Yeşilhisar Belediye Başkanı Halit Taşyapan: Görevde 1 yılımızı tamamlamak üzereyiz Yeşilhisar bizim ilçemiz. Burada doğduk, burada büyüdük. Lise eğitimine kadar Yeşilhisar'daydık. İstanbul Üniversitesi Veterinerlik fakültesini tamamladık. Akabinde 25 yıl boyunca Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nde çalıştık. Bizim yetişme sitilimiz de görev istenmez, verilir anlayışı vardır. Bu göreve geliş sebebimizde görev verilir şekliyle oluştu. Bizim hesabımız da kitabımızda olmayan şeyi, Rabbimiz bize nasip etti. Bizde birikimlerimiz çerçevesinde, ilçemizin gücü ve imkanları ile ve Büyükşehir Belediyemizin destekleri ile hizmet gayreti içerisindeyiz. 

 

İlçede Kilit Parke ve Bordür Çalışmaları hangi durumda ?

Yeşilhisar Belediye Başkanı Halit Taşyapan: Biz göreve geldiğimizde ilçemize Doğalgaz geleli 2 yıl olmuştu. Fazla eksiklerimiz vardı. 35 mahallemiz dahil kilit parke eksiklerinin bir kısmını büyükşehirimizle birlikte, bir kısmını kendi ekiplerimizle bilikte bozulan yerleri tamir etmeyle beraber çalışmamızı yaptık. Özellikle Güzelöz, Kuşçu, Ovaçiftliğin giriş yolu bölgelerini öncelikli olarak ele almak kaydıyla hemen hemen %95 oranında kilit parke sistemini yaptık. İnşallah kilit parke ve bordür açısından sıkıntımız azalıyor. İlçe merkezimizde ki bordürlerinde değişimini ilerleyen süreçte yapacağız. 

 

İçmece Suyu İle İlgili önemli çalışmalarınız oldu. Bu konu hakkında neler söylemek istersiniz ?

Yeşilhisar Belediye Başkanı Halit Taşyapan: İçmece suyumuz kesinlikle şifalı bir sudur. Kültürel anlamda yıllardır süregelen özellikle bölgesel anlamda tanılan bir su. Adana, Urfa bölgelerinde tanınan bir su. Safra taşları, bağırsak parazitleri, cildiyeye kadar bu suyun şifalı olduğuna dair, kesin bilgi vardır. Sağlık bakanlığımızın içmece suyu için tamamlayıcı şifadır raporu var. Geçmişte kültür farklıydı belki de. İnsanlar sosyal eğlence anlamında gidiyorlardı. Şimdi insanların yaşam şekli değiştiği için herkesin ulaşım vasıtası var. Hemen gelip gidiyorlar. Ama konaklama tesisi anlamında daha önceden Belediye Başkanlığımız tesis yapmış. Tesisler konaklamaya yönelik. İçerisinde sosyal ihtiyaçları karşılayan boyutlar olmadığı için yenileme yapılması gerekiyor. Kozaklı'da olduğu gibi tesise girildiğinde, havuzu, fitness salonu, yeme - içme noktaları ve konaklamaların içerisinde barındırdığı tesislere ihtiyaç var. Bu tesisleşme olduğu zaman şifalı suyumuzun daha fazla değerlendirileceği kanaatindeyim. İçmece suyumuzun en iyi şekilde de tanıtımını yaparak, insanların şifa bulması gayretinde olacağız. 

 

Yeşilhisar'da Kentsel Dönüşüm çalışmaları hangi aşamada ?

Yeşilhisar Belediye Başkanı Halit Taşyapan: Yeşilhisar'ımızda 5 yıl önce başlayan bir kentsel dönüşüm var. Birinci etabında 6-7 blok var. Bunun birinci bloğu daha önce ki başkanımız tarafından bitirilmiş.Konaklama aşamasında. 2. blok ise bizim göreve geldiğimiz zaman %50 seviyesindeydi. 2. bloğu da tamamlamış durumdayız. 2. bloğunda oturumları başladı. Şuanda 3. ve 4. bloğun ihale aşamasındayız. Fakat daha öncekiler kredi sistemi ile yapılmış. Biz şuanda daire karşılığı ihale mantalitesi ile hazırlığını yapıyoruz. Müteahhitlerimizin bu minvalde ilgisini bekliyoruz. Daire karşılığı verdiğimizde kendi içinden yap -satı ile tamamlayacaklarının kanaatindeyim. Bizim orada amacımız kazanç elde etmek değil. Asıl amacımız kentsel dönüşümü tamamlamak, hak sahiplerine de dairelerini ulaştırmak.

 

22-015.jpg

Mesire Alanları İle İlgili Projeniz olduğu biliyoruz. Neler söylersiniz ?

Yeşilhisar Belediye Başkanı Halit Taşyapan: Mesire alanları ile ilgili çalışmalarımız var. Bir baraj kenarında bir de ilçemizin tepe noktasında proje çalışması aşamasındayız. Kaynaklarını temin ettiğimiz zaman İnşallah onlarında yapımı için start vereceğiz. Önemli bir mesire alanını ilçemize İnşallah kavuşturacağız. 

 

Sıcak Hava Balonlarının deneme uçuşu yapıldı. Normal uçuşlar ne zaman başlayacak ?

Yeşilhisar Belediye Başkanı Halit Taşyapan: Sıcak hava balonlarımızın deneme uçuşları yapıldı. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünden ön izinleri de alındı. Uçuşu yapacak firmanın da belli olduğu bilgileri bize geliyor. Bahar aylarından itibaren balonlarımızın uçmasını planlıyoruz. Bu noktada biz yatırımcıların bu bölgeye ilgi duymasını da bekliyoruz. Turistlerin altyapısal olarak konaklama ve sosyal ihtiyaçlarını karşılayacak tesisler için yatırımcılara ihtiyaç var. Altyapı çalışmalarının oluşmasıyla birlikte turistimiz artacak. Belki aynı turistlerimizi Ovaçiftliğinde, Sultan Sazlığında misafir edeceğiz. Yine bu anlamda içmece suyumuzda değerini artıracaktır. Bu projeler içinde devamlı olarak Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanımız Memduh Büyükkılıç ile istişare halindeyiz. Bizlere her zaman ciddi destekleri oldu ve olmaya devam ediyor. Memduh Başkanımız Yeşilhisar'a sahip çıkıyor.  

 

Soğanlı bölgesinde bulunan doğal güzellikler ve kiliseler için çalışmalarınız olacak mı ?

Yeşilhisar Belediye Başkanı Halit Taşyapan: Kültür Bakanlığımız bu konu ile ilgili çalışmalarını yürütüyor. İl Kültür Müdürümüz konuya çok ilgili. Doğal güzellikler, ve kiliseler için bakanlığa projeler hazırlanıyor. O projelerin takibini ve desteğini hükümetimizden talep edeceğiz. Çünkü Balondan sonra orada bulunan telefon ve elektrik direklerinin yerin altına alınma durumu söz konusu.Görevli şirketlerimiz bunun çalışmasını yapacak. Zaman içerisinde o bölgemizi turist açısından cazibe merkezi haline getirmeyi düşünüyoruz.

 

Son olarak okuyucularımıza neler söylemek istersiniz ?

Yeşilhisar Belediye Başkanı Halit Taşyapan: Benim esas sloganım Belediyeciliğin her hizmeti imkanlar çerçevesinde yürütülür. Toplumumuza her zaman birbirinizi sevin sözünü vurgulamaya çalıştım. Toplum birbirini ayrıştırmamalı. Çünkü küçük yerlerde ki siyasetler daha büyük sıkıntılar getiriyor. Birbirimizi sevmek inşallah bereketimizi artıracaktır. Hizmet anlamında da üzerimize düşeni, gücümüz yettiği kadar yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz. İlçemizde Şehrül Emin görevini üstlendiğimiz için bütün vatandaşlarımızın hakkını koruyoruz. Bu konu da emin olsunlar. Yeşilhisarlı hemşerilerimizin hizmetkarıyız.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39